• ارزشیابی آموزشی  (اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی برنامه‌های آموزشی)

امروزه اعتقاد بر اين است که آموزش و ارزشيابي دو فرايند در هم تنيده‌اند. سازمان‌هاي آموزشي جهت تحقق اهداف به ارزشيابي برنامه هاي خود نياز مبرمي دارند تا معلوم شود که اقدامات و عمليات انجام شده تا چه حد با ملاک‌ها و موازين پيش بيني شده تطابق دارند. ارزشيابي در سازمان‌هاي آموزشي بازواني قوي براي معلمان است که به کمک آن مي توانند در مورد قطع، ادامه، اصلاح يا تعديل و توسعه برنامه‌هاي آموزشي و درسي تصميم‌گيري کنند. اين چنين ارزشيابي نبايد به پايان فرايند ياددهي و يادگيري موکول شود بلکه بايد در طول دوره فرايند آموزش استمرار داشته باشد .

همچنين سنجش و ارزشيابي موثر دانش آموز را بر مي‌انگيزد تا بياموزد که چگونه ياد بگيرد. در چنين رويکردي يادگيرنده، تبديل به فردي فعال، ريسک پذير و محقق مي شود که به طور دائم از تدريس بهره مي گيرد. به بيان ديگر، توالي آموزش- ارزشيابي- آموزش، مرتب تکرار مي شود و در اين فرايند شايستگي فرد رشد مي کند و اعتماد به نفس او افزايش مي يابد و فراگير به خوبي ياد مي گيرد که چگونه آموخته‌ها را در وضعيت هاي دشوار و ناآشنا به کار گيرد. اين امر توان تصميم گيري و تشخيص وضعيت در فرد را رشد مي‌دهد و اين هدف آموزش است. در اين شرايط ارزشيابي همواره درآموزش جاري‌است و" رشد‌دهنده " و" پويا " و مستمر مي‌باشد. ارزشيابي مستمر علاوه‌بر پذيرش تفاوت‌هاي فردي يادگيرندگان، همگام و سايه ‌به ‌سايه‌ ايشان حرکت مي‌کند. امروزه اين شيوه سنجش در نظام‌هاي پيشرفته آموزشي مورد توجه قرار‌گرفته و نقطه عطف ارزشيابي‌هاي معتبر شده است، ولي در نظام آموزشي ما روش -هاي ارزشيابي پيشرفت تحصيلي همگام با تغيير برنامه‌هاي درسي و روش هاي تدريس پيش نرفته ‌است و بسياري از معلمان و مديران ما از اهميت و اثرگذاري اين روش‌ها اطلاع کافي ندارند.

لذا، در راستای تحولات برنامه درسی رشته‌های علوم تربیتی و روانشناسی از قبیل مدیریت آموزشی، تحقیقات آموزشی، برنامه ریزی درسی، آموزش و بهسازی منابع انسانی و ایجاد سرفصل مشخص برای درس ارزشیابی آموزشی و همچنین آگاهی بیشتر و یکپارچه کارشناسان و مدیران آموزش و منابع انسانی سازمان­ها، نگارنده را بر آن داشت که مجموعه­ای کاربردی و تخصصی اعم از مفاهیم، نظریه‌ها و الگوها، مدل‌ها و طرح ارزشیابی آموزشی در سازمان‌های آموزشی و ... را در چهار فصل گردآوری نموده تا بستری مناسب برای دانشجویان و محققان رشته‌ها و تخصص­های یادشده فراهم گردد.

 

 

تالیف:

دکتر نادر برزگر

عضو هیات علمی دانشگاه

اطلاعات کتاب
تیراژ دکتر نادر برزگر

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

ارزشیابی آموزشی (اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی برنامه‌های آموزشی)

  • انتشارات: آیندگان
  • مجموعه: 1399
  • موجودی: در انبار
  • 550,000ریال